Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çocukların yarısı sağlık hizmetlerine erişemiyor

AA

Birleşmiş Milletler (BM)Çocuklara Yardım Fonu Orta Afrika Cumhuriyeti Temsilcisi Meritxell Relano Arana, BM Cenevre Ofis’inin haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu ve Afrika’da çocukların durumuna dikkati çekti.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki 3 milyon çocuğun krizler ve yoksullukla karşı karşıya olduğunu belirten Meritxell Relano Arana, Afrika Cumhuriyeti’nin insani krizler ve felaketler açısından en fazla risk altındaki ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını söyledi.

“Çocuklar yetersiz beslenmeyle karşı karşıya”

Arana, “Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 10 yılı aşkın süredir devam eden çatışma ve istikrarsızlık, ülkedeki 3 milyon çocuğunun her birini risk altında bıraktı. Buradaki her 2 çocuktan biri sağlık hizmetlerine erişemiyor.

Çocukların yaklaşık 3’te 1’i düzenli şekilde okula gidebiliyor. Ülkedeki çocukların neredeyse yüzde 40’ı kronik yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya.” dedi.

1 milyondan fazla kişi yerinden edildi

Ülkenin daha fazla uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Arana, bu desteğin gerçekleşmemesi halinde birçok çocuğun ölüme terk edileceğinin altını çizdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013’ten bu yana devam eden şiddet olaylarında çoğu Müslüman binlerce kişi katledildi, 1 milyondan fazla kişi yerinden oldu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir