TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: Yarın sahada 11 Merih Demiral olacak

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, UEFA’nın “bozkurt işareti” yapması nedeniyle Merih Demiral‘a verdiği 2 maçlık cezayla ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, “Yarın sahada 11 tane Merih Demiral olacak. Hepsi Merih Demiral’ın yerine de oynayacak” ifadelerini kullandı.

UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024’ün son 16 turunda oynanan Avusturya maçındaki bozkurt hareketi nedeniyle milli futbolcu Demiral’a 2 maç ceza vermiş, ceza kararının 14. madde yani “ırkçılıktan” değil, 11. maddede yer alan “temel terbiye kurallarını ihlal, sportif olmayan gösteri yapmak ve futbol sporunu itibarsızlaştırdığı” gerekçesiyle verildiği ortaya çıkmıştı.

TIKLAYIN – UEFA, Merih Demiral’a ırkçılıktan değil, sportif olmayan gösteri yapmak ve futbol sporunu itibarsızlaştırmaktan ceza vermiş

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, yarınki Hollanda-Türkiye maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Büyükekşi şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız aradı”

“Verilen kararı kınıyoruz. Akşama doğru Sayın Cumhurbaşkanımız aradı. O da ne yaptığımızla ilgili benden bilgi aldı. Anlattık. Cumhurbaşkanımız da aynı şekilde verilen kararın taraflı ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

“Bir batılı devletin bakanının açıklamasından sonra soruşturma başlatıldı”

Merih’e verilen cezaya baktığımızda maçın delegesi, raporunda herhangi bir şey yazmamıştır. Bir batılı devletin bakanının açıklamasından sonra soruşturma başlatılmıştır. Bu da ne kadar yanlı olunduğunun belirtisidir. Verilen kararı kınıyoruz.

Bild’in haberinden bahsetti, “Karar peşin hükümle verildi” dedi

Yarın inşallah taraftarlarımızın takımımızı canı gönülden destekleyeceklerini göreceğiz. TFF olarak 27 sayfalık bir savunma hazırladık ama bir gün önceden bir gazetede haberin çıkmasından da gördük ki karar peşin hükümle verilmiş. 27 sayfalık savunmanın okunması bile saatler alır. İnşallah en güzel cevabı sahada vereceğiz.

Yarın sahada 11 tane Merih Demiral olacak. Hepsi Merih Demiral’ın yerine de oynayacak.”

Ne olmuştu? 

Türkiye’nin Avusturya’yı 2-1 yenerek çeyrek finale çıktığı maçta golleri atan Merih Demiral, tribünlere “bozkurt” işareti yaptı. Demiral’a Avrupa’da da adı şiddet ve aşırı milliyetçilikle anıldığı için yasaklanması tartışılan Ülkü Ocakları’nın sembolünü kullanması nedeniyle tepkiler geldi.

Demiral, “Türklükle alakalı. Türkiye’de hepimiz Türk’üz, Türk olmaktan da gurur duyuyorum” diyerek kendini savundu. UEFA, Demiral hakkında soruşturma açtı.

Dışişleri Bakanlığı UEFA’nın soruşturmasının kabul edilemez olduğunu ve Alman makamlarının Demiral’a yaklaşımının “yabancı düşmanlığı içerdiğini” açıklamıştı. 

Merih Demiral’ın “bozkurt” sembolüyle ilgili Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonasını ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA’nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz” demişti.

Bakan Faeser, ayrıca Almanya istihbaratının Almanya’daki Ülkücü Hareket ile ilgili analizini de paylaşarak, “Güvenlik birimlerimiz Almanya’daki Türk aşırı sağcıları yakından takip ediyor. ‘Bozkurtlar’ Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Faeser’ın sözlerinin ardından harekete geçti ve Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı. Bakanlık açıklamasında, ”(Bozkurt) işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir” denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da karşılık olarak Türkiye’nin Berlin Büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

TIKLAYIN – TFF, Merih Demiral için UEFA’ya savunmasını sundu

TIKLAYIN – MHP’den Merih Demiral’ın disipline sevk edilmesine tepki: UEFA, açıkça nefret suçunu işlemiş ve Türk milletine yönelik saygısızca tutum takınmıştır

 Avusturya maçında gollerin sahibi Merih Demiral’den “bozkurtlu” sevinç

TIKLAYIN – UEFA, Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı

TIKLAYIN – Merih Demiral’dan “Bozkurt” işareti açıklaması: Herhangi bir mesaj yok

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir